Rozpočet
50 000 Kč
Termín
květen 2024
Popis
Tuto světelnou křižovatku sleduji již dlouho a všiml jsem si několik dopravních situací, kdy aktivita semaforů má příliš dlouhé intervaly a někdy jsou i zbytné. Natož že by měly být semafory chytré pomoci kamer na přítomnost vozidel, běžně to vypadá, že tyto kamery nemají vzhledem v intenzitě dopravy žádný vliv.
Po dlouhodobém pozorování jsem došel k závěru, že v určitých časech konkrétních dnů by mohlo dojít ke zkrácení intervalů nebo k přepnutí do režimu neregulující provoz (blikání žluté barvy).
Detailně navrhuji během pracovních dní (Po-Pá):
- zapínat semafory po 6 hodině ráno (možná po 7 hodině)
- zkrátit intervaly všech směrů po 18 hodině odpolední
- po 20 hodině semafory vypnout
Abych to upřesnil, před 6 hodinou se vedlejší směry křižovatky (Tesco, Werk arena) z důvodu zavřených obchodů využívají z 1%. Dále po 18 hodině není v obchodní zóně taková aktivita, aby byla na semaforech ze strany „Tesco“ zelená přes 1 minutu, když většina aut opustí křižovatku do 30 sekund. A po 20 hodině v jakémkoliv směru nastane červená, pravidelně se stává, že na křižovatce stojí JEDINÝ automobil přes několik minut.
Detailně navrhuji během víkend a svátky:
- nechat během celého dne vypnuté semafory
- zapnou semafory jedině, když se bude ve Werk areně konat sportovní nebo kulturní událost
Vypnout semafory během víkendu není od věci. Vezmeme si příklad křižovatku u „myší díry“. Tato křižovatka bývá nejfrekventovanější v celém městě a během víkendů a svátku za VYPNUTÝCH semaforů je doprava bezproblémová.
Abychom nezapomněli na chodce během vypnutých semaforů. Semafory jsou vybaveny tlačítky pro přechod a nebude problém nastavit krátkodobá aktivace všech červených pro bezpečný průchod chodců křižovatkou (podobně jako semafory ve Vendryni u zastávky „Vendryně, Moržol“).
Vysvětlivky: režimu neregulující provoz, režim vypnuto – je myšleno, že na semaforech bliká pouze žlutá barva