Kino Kosmos - celková modernizace
Realizátor
Statutární město Třinec
Termín
prosinec 2024
Financování
Statutární město Třinec
Priority
Kultura a zábava
Popis
Kino Kosmos bylo uvedeno do provozu 25. února 1968. Stavebně-architektonický návrh provedl architekt Křelina a statické výpočty podepsal Ing. Poštulka, který se mimo jiné podílel na prvním návrhu lanové konstrukce střechy na sportovní hale Pasienky v tehdejším Československu v Bratislavě (1962). Druhou obdobnou stavbou tohoto typu je plavecký stadion v Českých Budějovicích (1971), tato stavba je od roku 2017 Národní památkou.
V případě konstrukčního řešení je možné kino Kosmos považovat za originální, na rozdíl od předešlých řešení půdorysu konstrukcí není symetrický k hlavním osám, i když nadále využívá zborceného hyperbolického paraboloidu. Půdorys je tvořen třemi zakřivenými stěnami. V době realizace se jednalo o nové a originální řešení srovnatelné v mezinárodním měřítku. Stavba (konstrukce) a její charakter s ohledem na unikátnost a originalitu architektonického konceptu a statického řešení by měl být při dalším plánu oprav/investic zohledněn.
Technické informace: Střešní konstrukce je v současné době ve velmi špatném stavu a nevyhovuje platným normám a standardům. Je tedy nutné provést rekonstrukci střechy tak, aby splňovala podmínky pro bezpečný a spolehlivý provoz. Proto byla zpracována projektová dokumentace na rekonstrukci střešní konstrukce a to tak, aby vnější tvar a vzhled zůstal zachován a nijak nenarušoval současný ráz stavby. V rámci rekonstrukce střechy je nutno počítat s vyvolanými investicemi týkajícími se především demontáží stávajících akustických obkladů a podhledů, včetně svítidel a elektroinstalace, provizorním zastřešením objektu v průběhu realizace stavby, demontáží, uskladněním a zpětnou montáží sedadel, výměnou koberce apod. Při přípravě realizace a obhlídce stavu stávajících konstrukcí bylo konstatováno, že původní akustické obklady jsou již za hranicí své životnosti a jejich zpětná montáž není vhodná jak po technické, tak po ekonomické stránce. Stejně tak systém vytápění kina je energeticky velmi náročný, dochází k obrovským ztrátám, což značně zvyšuje náklady na provoz kina. Po zvážení všech těchto skutečností a s přihlédnutím k současnému stavu objektu kina, včetně jeho velké energetické náročnosti se jeví jako nejlepší řešení realizovat celkovou rekonstrukci kina tak, aby byly splněny současné normy a standardy a především abychom snížili energetickou náročnost budovy.
Celková rekonstrukce by po stavební stránce obsahovala:
- Rekonstrukce střechy sálu
- Nový interiér sálu - Akustický obklad, podhled, koberec (sedačky jsou ve velmi dobrém stavu, zůstaly by zachovány)
- Zateplení a nová střešní krytina plochých střech (předsálí, cukrárna
- Zateplení vnějších stěn + výměna výplní otvorů - VZT + rekuperace sálu a předsálí
- Elektroinstalace sálu a předsálí
Součástí projektu bude i rekonstrukce venkovního prostoru před budovou kina.
Na projekt celkové rekonstrukce kina včetně přilehlého venkovního prostoru je v současné době připravována žádost o dotaci z prostředků Evropské komise.
Veřejný přínos
Redigitalizace je nezbytným krokem každého kina, které má více než 10 let po zavedení digitální projekce. Naše kino letos promítá v digitální kvalitě už 12. rok. Jeho projektor je na hranici životnosti, což se samozřejmě projevuje také na kvalitě promítaného obrazu. Technika jde stále kupředu a nároky diváků stoupají. Na scénu přichází 4K projektor s RGB laserem a vysokým rozlišením, který najdeme už ve více než stovce českých kinosálů s DCI standardem.
Třinecké kino ročně odehraje cca 900 filmových představení (mimo covidovou epidemii), které navštíví i 75 tisíc diváků (rekordní rok 2019). Promítá bez tří dnů po celý rok. Lampa současného projektoru je v provozu 4 až 6 hodin denně a k dnešnímu dni odpromítala téměř 20 tisíc hodin. Hranice životnosti je přitom odborníky stanovena na 15 tisíc hodin provozu. Momentálně představuje nejlepší řešení obměna stávajícího projektoru za laserový. Kromě brilantního zobrazení filmu by navíc přinesla i výraznou finanční úsporu, která během deseti let provozu přesáhne 1 a půl milionu korun.
Kdyby kino neprošlo redigitalizací, s největší pravděpodobností by se dostalo do problému, neboť by nesplňovalo technické požadavky a hrozilo by rozvázání vztahů mezi kinem a distributory filmů, kteří trvají na požadované kvalitě. Navíc nemůžeme riskovat, že se dostaneme do situace, kdy kvůli opotřebované technice přestaneme promítat ze dne na den. Zajišťování nové promítací techniky je zvláště v dnešní době velmi časově náročné, zahraniční dodávky nejisté a zapůjčení projektoru finančně nákladné. Nemůžeme si dovolit čekat, až promítací technika selže a kino nebude moci hrát.
Kino Kosmos v Třinci se připojilo hned k první vlně digitalizace v roce 2010. Dnes už je v ČR digitalizováno více než 530 kinosálů a každým rokem přibývá těch, kteří svou projekční techniku redigitalizují. Jako jedno z nejnavštěvovanějších kin si nesmíme dovolit zaspat dobu a nechat se přeskočit konkurencí. Proto je také třeba společně s redigitalizací, která divákům přinese zážitek z dokonalého obrazu, nezapomenout zároveň na neméně důležitou zvukovou složku filmu.
Novým standardem se mezi renomovanými kiny stává prostorový audiosystém Dolby Atmos. Přenáší 2x více zvukových prvků, než můžeme slyšet v běžných multikinech a zaručuje tak ty nejrealističtější zvukové efekty, které jsme kdy v kině slyšeli. Jedná se o trojrozměrný zvuk, který nás obklopí ze všech stran a přenese přímo do centra akce na plátně. Akustická čistota a věrnost zvuku zaručí nový intenzivní a dramatický divácký zážitek.
Sál s Dolby ATMOS je vybaven celou sítí jednotlivých aktivních reprosoustav jak za plátnem, tak na bočních stěnách i na stropě. Na každý sál je zapotřebí vytvořit síť o různém počtu reproduktorů, aby zvukově pokryly celý prostor. Je to zvuk šitý na míru. Třinecké kino Kosmos, které patří do první pětky nejnavštěvovanějších českých jednosálových kin, by si zasloužilo připojit se ke 22 kinosálům v ČR lákajících své diváky na úchvatný 3D zvuk Dolby ATMOS.
Projektová dokumentace
září 2022
V současné době se zpracovává projektová dokumentace. Projektujeme zateplení fasády.
Povolovací proces
listopad 2023