Obnova pobytových ploch v lesoparku
Realizátor
Statutární město Třinec
Rozpočet
13 200 000 Kč
Termín
prosinec 2026
Financování
Statutární město Třinec
Priority
Životní prostředí
Popis
Třinecký lesopark je „zeleným srdcem“ našeho města. Kromě všudypřítomné zeleně zde najdeme řadu zastavení, která nabízí místo k odpočinku, zábavě i sportovnímu vyžití. Zub času však neúnavně pracuje na všem okolo nás, dřevěný mobiliář lesoparku nevyjímaje. Instalace původních prvků započala v již roce 2009, a proto statutární město Třinec nechalo vypracovat projekt obnovy pobytových ploch lesoparku. Pro rok 2024 je vyčleněna částka 5 milionů korun a další investice jsou rozplánovány do následujících let. Celkové náklady na obnovu pobytových ploch v lesoparku v Třinci budou činit více než 13,2 milionu korun (včetně DPH).
Projekt obsahuje řadu autorských prvků, jakými jsou například nové atypické lavice, kovová vertikála, terénní skluzavka, závěsná dvouhoupačka. Nebudou chybět herní prvky pro zlepšení pohybových dovedností – houpací klády, rotační kladina, balanční blok či pavoučí síť s hrazdou. Nezapomnělo se ani na nejmenší návštěvníky, které jistě potěší malý kopec s jeskyní a skluzavkou, otočné talíře, houpadla nebo kreslicí tabule. V rámci těchto zásahů dojde ke zrušení lesní učebny a k výstavbě pódia, které bude sloužit pro oblíbené Večerníčky naživo a další vystoupení.
Počítá se samozřejmě také s pěstebními opatřeními, zdravotním ořezem dřevin, vyčištěním porostu, obnovou trávníku, založením a výsadbou trvalek a nové budou i pěšiny a rozcestníky.
Veřejný přínos
Třinecký lesopark poskytuje zdravý prostor pro sportovní aktivity, odpočinek a zábavu malých i velkých návštěvníků. Jde o původní les s kombinací prvků klasického městského parku, který vítá veřejnost šesti vstupy a nabízí řadu odpočinkových míst s charakterem parkových úprav. Postupem let zde vznikla nová dětská hřiště, lesní učebna, pobytové loučky, odpočinkové plochy doplněné výtvarnými a dětskými hracími prvky tak, aby každé místo nabídlo návštěvníkům různé druhy vyžití.
Na své si na asfaltových cestách přijdou in-line bruslaři a v zimě zde mohou milovníci běžek využívat upravený osvětlený okruh. Naopak v době veder je lesopark skvělým místem, kde se příjemně „zchladit“.
Součástí lesoparku je i areál minigolfu a dětského lanového parku, kde je možné se také občerstvit nebo vyzkoušet lesní pozorovatelnu či naučnou stezku. Ve spolupráci s Lesy ČR zde vzniklo hřiště na discgolf, návštěvníci si mohou pod širým nebem zacvičit v lesní posilovně nebo si zahrát oblíbenou hru pétanque. Celý prostor lesoparku je doplněn mobiliářem, odpadkovými koši, lavičkami, orientačními tabulemi, směrovkami a originálními krmítky pro ptáčky.
Příprava projektové dokumentace
Obnova pobytových ploch, I. etapa
22. července 2024 – 31. října 2024
Obnovy se dočkají tyto pobytové plochy:
- Vstup od školy (5. ZŠ)
Je řešen jako nálevka s kombinací povrchů vegetace bez lavic spíše jako průchozí nebo s možností usednutí či opření – autorský objekt kovová vertikála. U začátku parkové cesty je umístěna parková lavice. Záhonová výsadba je tvořena pokryvy a trvalkami. Prostor po vyčištění okraje lesa.
- Vstup od Slezské krčmy
Vstup je řešen na principu nálevky s předsadbami porostů trvalkami s přírodním charakterem. Od prostoru parkoviště je park oddělen živým plotem s integrovanými dřevěnými prvky – „bránou“. K sezení slouží parkové lavice i plastika – had.
- Jižní vstup
Je odsunut od okraje lesa a je chápán spíše jako rozcestník do jednotlivých porostů kolem rušné stezky. Tvoří jej plochy kamenné dlažby vždy s umístěnou autorskou lavicí, lemováno trávníkem. Výsadby tvoří zplaňující trvalky.
- U školy
Prostor je situován do interiéru lesa na vytvořenou mýtinu. Jsou zde rozmístěny prvky brouků, které jsou však již dost poškozené stářím materiálu. Proto je plocha navržena jako nové řešení hřiště pro nejmenší děti. Dominantu bude tvořit atraktivní prvek malého kopce s jeskyní a skluzavkou a pro vybavení plochy je použito pohybově i výtvarně výrazných, ale typových herních prvků. Velmi vyhledávané jsou otočné talíře a pro nejmenší pak houpadla různého provedení – koník či šnek. Do okraje porostu je pak situována kreslicí tabule.
- Vstup od tenisu
Lokalizován do interiéru porostu – v místě stávající lesnické probírky. Jde o zpevněnou, kamenem dlážděnou plochu s autorskou dvojlavicí doplněnou výsadbou trvalek a travin. Plocha je osázena třešní a lískami.
- Vstup od koupaliště
Vstup je situován podél cesty jako úzký záliv pro lavice, informační systém a jen náznak výsadbového lemu.
- Křivec
Prostor je umístěn v interiéru lesa. Dominantu tvoří autorský objekt Želva. Prvek je umístěn ve štěpkované ploše, součástí je rovněž autorská lavice.
- Křižovatka
Rozšíření parkového prostoru do širšího okolí hlavního křížení cest ve středu lesoparku. Po probírce jsou ponechány cílové dřeviny. Plochou jsou proloženy prvky cesty a záhonu travin. Plocha je doplněna mobiliářem a výtvarnými prvky – kuklami.
Do centrální křižovatky asfaltových cest je navrženo vložit grafické řešení směrové růžice, která je zároveň základem loga Lesoparku.
Počítá se také s vytvořením zpevněné plochy s funkcí pódia pro konání příležitostných akcí – Večerníčků. Plocha je umístěna do místa, ke kterému se mírně svažuje terén, proto není nutné vyvýšení. Místa k sezení jsou vějířovitě rozmístěna tak, aby malí diváci mohli mít přijatelný výhled. Dlážděná plocha byla zvolena záměrně kvůli umístění v lesním prostředí a také kvůli lokalizaci v mírně podvlhčeném místě.
Celkové náklady této etapy jsou vyčísleny na zhruba 5 milionů korun.
Obnova pobytových ploch, II. etapa
2026
V roce 2025 obnovou projdou lokality Na vyhlídce, Lesní učebna, Na louce, Trojúhelník a na Frýdecké.