Realizátor
Statutární město Třinec
Rozpočet
15 700 000 Kč
Termín
září 2025
Financování
Statutární město Třinec
Priority
Sociální prostředí a bydlení,
Životní prostředí
Popis
V rámci stavby Vodovod Třinec – Tyra – Stáje – Kozinčany dojde k prodloužení stávajícího vodovodního řadu DN80 ze středu městské části Tyry až po její začátek na hranici s městskou částí Třinec–Oldřichovice, a to v délce 1 373 metrů.
Součástí vodovodu je podzemní vstupní šachta s regulační armaturou pro snížení tlaku vody.
Dalším stavebním objektem je náhrada stávajícího „vodojemu – automatické tlakové stanice“ na začátku stávajícího vodovodu za nový s vyšší kapacitou z důvodu požadavku zabezpečení požární potřeby vody v celém vodovodu. Součástí nově budovaného objektu vodojemu bude automatická tlaková stanice i úpravna vody, které tvoří jeden funkční celek nezbytný pro řádný chod vodovodu. Nový vodojem bude mít v podzemí 2 akumulační komory o užitném objemu zhruba 10 m3, mezi kterými bude armaturní komora. V podzemní armaturní komoře budou instalována příslušná technologická zařízení s trubním vystrojením a měřícími sestavami.
Na trase prodlouženého vodovodu bude instalováno sedm nových podzemních hydrantů.
Statutární město Třinci zažádalo o dotaci na projekt výstavy vodovodu, a to v fondu ministerstva zemědělství v rámci programu Podpora výstavby a technického zhodnocení infrastruktury vodovodů III. Jako žadatel jsme byli úspěšní a díky tomu 60 procent způsobilých nákladů pokryjí dotační finance.
Veřejný přínos
Cílem projektu je zajistit zásobování vodou i těch nemovitostí v Tyře (dle možnosti napojení), které jsou aktuálně odkázány na vlastní, mnohdy nevyhovující zdroje vody.
V současné době jsou starší nemovitosti zásobovány dvěma soukromými vodovody, které byly v dávných letech vybudovány samotnými majiteli nemovitostí. Novostavby a objekty mladší 10 let jsou pak zásobovány studnami (převážně vrtanými), u kterých je problémem vysoká kontaminace železa a manganu v podzemní vodě. V suchých měsících jsou u starších nemovitostí problémy s nedostatkem vody způsobené málo vydatnými zdroji s ohledem na počet připojených uživatelů.
Stávající automatická tlaková stanice (ATS) – vodojem již nevyhovuje současným potřebám, nesplňuje zajištění požární vody a úprava vody chlorací probíhá ve dvou nádržích o objemu 0,7 m3, což nezajistí dostatečné rozptýlení chlornanu ve vodě a voda je v počátečním úseku značně koncentrovaná. Proto projekt řeší výstavbu nového vodojemu včetně ATS (průtok 6 l/s), nové úpravny vody chlórováním (zásob. 346 obyvatel) a prodloužení vodovodu po celé délce městské části Tyra.
Příprava projektové dokumentace
Vydání stavebního povolení
prosinec 2021
Výběr zhotovitele
Výběr zhotovitele
Aktuálně se čeká na podpis smlouvy s vítězem veřejné zakázky.