Realizátor
Statutární město Třinec
Popis
Adaptační strategie na změnu klimatu města je základním nástrojem, kterým se město Třinec systematicky připravuje na dopady měnícího se klimatu a přírodních podmínek. Cílem je dlouhodobě nižší ohrožení lidí i přírody (nižší zranitelnost) a zároveň vyšší odolnost v případě nepříznivých událostí. Vedlejším efektem těchto aktivit je zvýšení kvality života a životního prostředí, bezpečnosti obyvatel, a podpora ekonomického a společenského rozvoje města.
Adaptační strategie obsahuje několik klíčových částí, které na sebe logicky navazují. Úvodní část se zabývá problematikou změny klimatu a uvádí cíle strategie včetně vazeb na související mezinárodní, národní a krajské dokumenty.
Analytická část podrobně řeší současný stav a východiska. Mezi očekávané změny hlavních klimatických charakteristik patří nárůst teplot, sezónní pokles srážek a četnější výskyt klimatických extrémů. Tyto změny s sebou přinášejí řadu rizik, mezi která patří například vlny horka, sucho, ohrožení biodiverzity, vyšší vlhkost, povodňové ohrožení a s nimi spojené ohrožení bezpečnosti a zdraví lidí nebo majetku.
V rámci Analytické části je hodnocena zranitelnost města, a to ve vztahu k jednotlivým dopadům a zranitelným skupinám, mezi které patří např. senioři nebo nemocní. Analýza zranitelnosti byla doplněna průzkumem mezi občany, kteří se k tématu vyjadřovali v rámci Pocitové mapy a ankety.
Na Analytickou část navazuje Návrhová část, která definuje vizi adaptační strategie a konkrétní strategické a specifické cíle pro adaptaci města na zvyšující se teploty, podporu udržitelného nakládání s vodou, ochranu klimatu a rozvoj vzdělávání a systémových opatření. Pro jednotlivé specifické cíle jsou navržena jak typová opatření, tak i konkrétní prioritní projekty, zásobník dalších projektů a doporučení.
V závěru je popsán návrh implementace celé strategie. Adaptační strategie by tak měla být živým nástrojem, který pomůže aktivně reagovat na nadcházející předpokládané změny.
Co můžeme očekávat ve městech změnou hlavních klimatických charakteristik?
- I na území města Třinec očekáváme změny v běžných ročních teplotách a množství srážek.
- Do roku 2030 dojde ke zvýšení průměrné teploty vzduchu zhruba o 0,7 °C, do roku 2050 pak o více než 2,0 °C.
- Nárůst bude nejvyšší na jaře a v zimě. Do roku 2100 by celkově teplota mohla narůst o 4,4 °C. K největším nárůstům bude docházet v zimě (mezi lety 2020 až 2100 o více než 6,4 °C).
- Zvýší se počet tropických dní (s teplotou nad 30 °C). Do roku 2030 jich bude průměrně 4 ročně, do roku 2050 již 10 ročně. Tento nárůst se poté odrazí i v častějším a delším výskytu vln horka.
- Výrazně ubyde sněhu, mrazových a ledových dní.
- Celkové množství ročních srážek bude v Třinci mírně přibývat.
- Zvýšené množství deště pravděpodobně nebude schopné kompenzovat významně vyšší odpar vody v létě.
- Celkově lze očekávat srážkovou rozkolísanost, tedy střídání několika velmi suchých a poté několika srážkově vydatných let. Zvyšuje se riziko přívalových povodní.
Vybrané prioritní projekty a cíle
V Adaptační strategii máme celou řadu projektů. Na tomto místě zmíníme vybrané příklady těch prioritních, které přispějí k lepší adaptaci na změny klimatu nebo k omezení produkce emisí skleníkových plynů. Některé z nich jsou součásti nedávno schváleného Strategického plánu Fajny Třinec 2030+.
- Strategický cíl 1: Adaptovat sídelní prostředí města a navazující krajinu na měnící se klima a snížit intenzitu přehřívání povrchů
- Strategický cíl 2: Snížit dopady extrémních hydrologických jevů v zastavěném území i v krajině, zodpovědně a ekonomicky hospodařit s vodou
- Strategický cíl 3: Snižovat emise skleníkových plynů na území města Třinec, zvyšovat energetickou soběstačnost města, rozvíjet ekologicky šetrnou dopravu a udržitelně hospodařit se zdroji.
- Strategický cíl 4: Zvyšovat informovanost laické a odborné veřejnosti v oblasti změny klimatu a zavádět systémová opatření.
Inspirativní příklad dobré praxe
Veřejné prostranství (Lyžbice, u obchodního domu Styl) s výsevem směsi kvetoucích lučních bylin realizovaným v rámci projektu Přímé výsevy Třinec 2021. Luční trávníky pomohou zadržet vodu, snižují vysychání půdy a zvyšují biodiverzitu, jsou vhodné do lokalit přechodových mezi zástavbou a krajinou, na zbytkové plochy v zástavbě, či v pruzích. Stávající druhově chudé travní porosty je třeba dosít vhodnou směsí semen lučních bylin a po sečení zajistit odvoz hmoty z plochy (nikdy nemulčovat).
Veřejný přínos
Klima se mění. O tom, co je příčinou, jaký je vliv člověka, se vedou již mnoho let velké debaty, nicméně nepopíratelným faktem zůstává, že jsme svědky změn, které se dotýkají našich životů. Naplno jsme to mohli zažít v roce 2024, kdy jsme se stali svědky situací, o kterých můžeme říci, že jsme je ještě nezažili. Je potřeba se přizpůsobit, adaptovat. Proto má i naše město svou adaptační strategii. Adaptační strategie je zpracována s časovým horizontem do roku 2040.