Po napínavém hlasování známe vítěze Participativního rozpočtu 2024! Podařilo se vybrat ty nejzajímavější projekty, které zpestří dění v letním Třinci. Hlasující rozdali téměř 9000 hlasů a rozhodli tak o nejlepší akcích, z nichž pět oživí centrum města a dalších pět bude bavit lidi v příměstských částech.
Navrhovatelé získávají 30 000 korun pro realizaci svého nápadu.
Pro oblast centrum města hlasující vybrali těchto 5 vítězných projektů:
Mimo centrum města zářilo a podporu hlasujících získalo těchto 5 projektů:
Aktivní účast v hlasování dokazuje, že se lidé v Třinci chtějí zapojit do dění ve městě a podpořit ty, kteří se snaží obohatit místní komunitní či sportovní vyžití.
„Participativní rozpočet“ je novinkou pro rok 2024, která má za cíl vtáhnout občany, místní spolky a organizace do letních aktivit ve městě. Občané tak nejen rozhodnou, co se v Třinci bude dít, ale sami budou kulturní život v našem městě tvořit.
Princip participativního rozpočtu je jednoduchý. Občané Třince nebo zdejší spolky mohou vymyslet a navrhnout společenskou, kulturní, sportovní či komunitní aktivitu a lidé pak ve veřejném hlasování rozhodnou, který z navrhovatelů získá finanční podporu pro uspořádání své akce.
Na projekt pro letní sezonu 2024 město vyčlenilo 300 tisíc korun. Peníze budou rozděleny podle jasných pravidel, 150 000 korun půjde na akce konané v centru města, dalších 150 000 korun podpoří aktivity v příměstských částech města. Částku 30 tisíc korun tak získá celkem 10 projektů.
Vítězné projekty se pak budou realizovat od začátku června do konce září 2024.
Bez pravidel by to nešlo. Jsou však jednoduchá a jasná. Seznamte se s nimi zde.
Součástí pravidel je také mapová příloha, která vytyčuje hranice projektům pro „centrum města“ a „mimo centrum města“. Správné rozdělení je zásadní, protože finanční podporu získá vždy 5 projektů z dané oblasti, tedy 5 v centru města a 5 v příměstských částech.
Částkou 30 tisíc korun město podpoří celkem 10 vítězných projektů. Navrhovatelé a zároveň realizátoři akce získají finanční příspěvek formou daru.
K tomu, abychom získali zpětnou vazbu o konané akci, bude zapotřebí vyplnit také jednoduchou Závěrečnou zprávu. Ta bude nejen důležitým podkladem pro vyhodnocení letošního ročníku Participativního rozpočtu, ale díky informacím můžeme dát veřejnosti a vašim podporovatelům vědět, jak se vám akce vydařila.
Pod palcem má agendu Participativního rozpočtu koordinátorka Martina Legierská z odboru školství, kultury a tělovýchovy třineckého magistrátu. Bližší informace poskytne na tel. čísle: 558 306 193 nebo e-mailu: [email protected], případně je možné dohodnout také osobní konzultace.
V letošním ročníku Participativního rozpočtu se sešlo 22 projektů. Deset z nich oživí letní dění v našem městě.
Stačí si stáhnout formulář Návrh projektu a pustit se do vyplňování. Hodí se mít po ruce Pravidla, která navedou k vyplnění potřebných údajů, i Mapu, která ukáže, pod které území váš návrh spadá. K němu pak přidejte co nejvíce hodnotných informací a fotek. Můžete navrhnout hned několik akcí současně.
Návrh můžete zaslat elektronicky, a to e-mailem s ověřeným podpisem koordinátorce nebo přes datovou schránku. Odevzdat jej můžete také v tištěné verzi na podatelně magistrátu nebo jej poslat poštou.
Všechny projekty, které splní Pravidla, projdou kontrolou. Pokud bude nějaká náležitost chybět, předkladatele vyzveme k případnému doplnění nebo upřesnění projektu. Proto nezapomeňte uvést kontakt. Aktivity musí být především veřejně prospěšné a přístupné. Pracovní skupina určená radou města pak návrhy posoudí a prověří realizovatelnost záměrů. Vyhovující projekty postupují k hlasování a v březnu je představíme veřejnosti.
Přihlaste se nebo si založte účet na Fajnem Třinci a hlasujte. K dispozici máte 10 kladných hlasů (5 pro centrum města a 5 mimo centrum) a 2 záporné hlasy (opět jeden pro centrum a jedem mimo vyznačené centrum města). Hlasování probíhá výhradně prostřednictvím portálu Fajny Třinec. Pokud si nevíte s hlasováním rady, pomůže vám pracovník kontaktního místa, kterým je Informační centrum v budově knihovny.
Vítěznými návrhy pak budou ty, které v součtu plusových a mínusových hlasů získají nejvíce kladných hlasů.
Bez pravidel to nejde, tak prosím i této části věnujte vaši pozornost. Děkujeme.