Máme skvělou zprávu! Participativní rozpočet, který loni ve svém premiérovém ročníku přinesl desítku inspirativních akcí a zabavil více než 1500 návštěvníků, bude pokračovat i v roce 2025. A letos jde podpora komunitních projektů na další úroveň.
Zastupitelé nejenže Participativní rozpočet podpořili, rozhodli také zdvojnásobit částku určenou na společenské, kulturní, sportovní či komunitní aktivity. Místo loňských 300 000 korun bude letos k dispozici rovných 600 000 korun.
To znamená více možností pro vás – ať už chcete rozběhnout sousedský turnaj, uspořádat jedinečný koncert nebo podpořit akce, které utužují naši komunitu.
Pro ročník 2025 máme několik novinek. Nejenže můžete podávat své návrhy na letní akce, nově také podpoříme projekty k oslavám 17. listopadu nebo v předvánočním čase. Celkem 450 tisíc je určeno pro 15 podpořených akcí v 1. termínu (léto 2025), zbylých 150 tisíc korun podpoří pět projektů v 2. termínu. Maximální počet podpořených akcí na území jedné městské části (dle katastrálního území) je pět.
Sečteno, podtrženo – částku 30 tisíc korun tak získá celkem 20 projektů. Vítězné projekty se budou realizovat v letním období od začátku června do konce září, v 2. termínu pak od listopadu do Vánoc 2025.
Bez pravidel by to nešlo. Jsou však jednoduchá a jasná. Seznamte se s nimi zde.
Částkou 30 tisíc korun město podpoří celkem 20 vítězných projektů. Navrhovatelé a zároveň realizátoři akce získají finanční příspěvek formou daru.
K tomu, abychom získali zpětnou vazbu o konané akci, bude zapotřebí vyplnit také jednoduchou Závěrečnou zprávu. Ta bude nejen důležitým podkladem pro vyhodnocení letošního ročníku Participativního rozpočtu, ale díky informacím můžeme dát veřejnosti a vašim podporovatelům vědět, jak se vám akce vydařila.
Pod palcem má agendu Participativního rozpočtu koordinátorka Martina Legierská z odboru školství, kultury a tělovýchovy třineckého magistrátu. Bližší informace poskytne na tel. čísle 558 306 193 nebo e-mailu [email protected], případně je možné dohodnout také osobní konzultace.
Stačí si stáhnout formulář Návrh projektu a pustit se do vyplňování. Hodí se mít po ruce Pravidla, která navedou k vyplnění potřebných údajů. K návrhu přidejte co nejvíce hodnotných informací a fotek. Fantazii se meze nekladou, takže můžete vymyslet rovnou několik akcí najednou.
Hotový návrh můžete poslat elektronicky – e-mailem s ověřeným podpisem koordinátorce nebo přes datovou schránku. Pokud preferujete papírovou verzi, stačí jej doručit na podatelnu magistrátu nebo zaslat poštou.
Všechny projekty, které splní Pravidla, projdou kontrolou. Pokud bude nějaká náležitost chybět, předkladatele vyzveme k případnému doplnění nebo upřesnění projektu. Nezapomeňte proto připojit svůj kontakt! Navrhované aktivity musí být především veřejně prospěšné a otevřené pro všechny. Návrhy následně posoudí pracovní skupina jmenovaná radou města, která prověří jejich realizovatelnost. Projekty, které projdou tímto výběrem, postoupí k hlasování. Veřejnosti je představíme ve dvou etapách – v březnu (pro letní akce) a v červnu (pro podzimní a zimní projekty). Rozhodující slovo pak budete mít vy!
Přihlaste se nebo si založte účet na Fajnem Třinci a dejte hlas svým favoritům. V prvním kole (projekty na léto) máte k dispozici 15 hlasů, ve druhém kole (projekty na podzim a zimu) pak 5 hlasů. Hlasování probíhá výhradně přes portál Fajny Třinec.
Nevíte si rady? Nevadí! S hlasováním vám ochotně pomůže pracovník kontaktního místa v Informačním centru v budově knihovny.
Vítěznými návrhy pak budou ty, které získají nejvíce hlasů. Maximální počet podpořených akcí na území jedné městské části (dle katastrálního území) je pět.
Bez pravidel to nejde, tak prosím i této části věnujte vaši pozornost. Děkujeme.